Хоча, в широкому сенсі, трекінгове взуття – це взуття для бездоріжжя, але в цьому взутті є багато важливих нюансів. Про них і поговоримо нижче.
Саме по собі трекінгове взуття розроблено для надскладних умов використання, погодних та маршрутних. Під маршрутними умовами розуміється поверхня по якій доведеться йти, це може бути ґрунт, дрібний гравій, середнє або велике каміння, бруд чи багно, калюжі, болота, глина, пісок, трава та хащі. Під погодними умовами розуміється спека, морози, дощі, сніг тощо. Також, трекінг відрізняється інтенсивністю подорожі, це може бути біг по ґрунтових стежках та траві, легка прогулянка на 2-3 години, або тривала подорож бездоріжжям на 1-2 дні.
Це означає, що дуже важливо правильно обрати взуття. Адже неправильний вибір може призвести до швидкої втоми м’язів, натирання мозолей та водянок, здирання шкіри або навіть травм, як то розтягнення м’язів, вивих, судома або синці.
Щоб обрати взуття правильно, треба розуміти з чого можна обирати, які види трекінгового взуття існують.
Перший вид – спортивне трекінгове взуття. Воно має м’яку підошву закруглену з переду та заду для кращого перенесення ваги під час бігу. Сама підошва подвійна, складається з двох шарів: проміжна підошва – м’яка, використовується для захисту стопи від ударів, основна – міцна підошва для захисту проміжної підошви від проколів та розривів від каміння та гілок. Спортивне трекінгове взуття розраховане на легку вагу взуття, тому в більшості випадків верх взуття з синтетичної тканини під якою може бути непромокаюча мембрана, яка захищає стопу від води ззовні та відводить пари поту назовні. Спортивним трекінговим взуттям можуть бути кросівки.
Легке взуття для хайкінгу. Походи, нетривалі подорожі бездоріжжям, екскурсії природними стежками – для цього використовують легке трекінгове взуття. Підошва також подвійна, як і у спортивному взутті, але між п’яткою та пальцями підошва підіймається, створюючи порожнину під склепом стопи. Це зроблено для того щоб стопа менше ставала на каміння, менше втомлювалась і травмувалась. Протектор або гумові шипи, на такому взутті, більш виражені ніж на спортивному, адже під час подорожі можливі мокра трава чи багно і треба переконатись, що взуття не буде ковзати по поверхні, що убереже туриста від падіння.
Верх взуття для легкого трекінгу може бути с синтетичної тканини або за натуральної шкіри чи замші. Взуття зі шкіри має більшу вагу, але воно краще захищає від ударів чи падіння на стопу каміння чи гілок. В більшості випадків, все таке взуття має мембрану, навіть шкіряне.
Взуттям для трекінгу та хайкінгу є кросівки та черевики. Для літа, в суху погоду, краще брати кросівки з тканинним верхом. Якщо доведеться ходити по калюжах, струмках чи по важкій і глибокій багнюці, краще обрати високі черевики, вони не дадуть багну та воді потрапити в середину через верх. Для зими, морозів та снігу треба обирати високі і утеплені черевики.
Взуття для важкого трекінгу. Якщо доведеться лізти в гори, каміння дуже велике і висока вірогідність підвернути стопу, то краще обирати трекінгові черевики. Окрім того, що мають всі попередні види трекінгового взуття, вони ще можуть підтримувати гомілковостопний суглоб захищаючи його від розтягувань та ударів каміння. Таке взуття робиться переважно повністю зі шкіри з додаванням вологозахисної мембрани.
Це є три основні види трекінгового взуття. То ж, як вибрати трекінгове взуття? Прокладіть маршрут по якому будете йти, подивіться прогноз погоди, яка погода буде: дощ або буде сухо, тепло або мороз, наскільки мокро буде під ногами, наскільки глибокі калюжі. Чи є вірогідність підвернути стопу. Буде йти чи бігти.
Для спорту обирайте спортивне трекінгове та хайкінгове взуття.
Для походу в теплу і суху погоду обирайте літні, легкі трекінгові кросівки з мембраною на випадок неглибоких калюж чи дощу.
Весною та осінню, коли прохолодно та багато води і багна під ногами, обирайте демісезонні трекінгові черевики з мембраною. Якщо немає вірогідності травмувати стопу можна обрати черевики зі змішаним верхом – натуральна шкіра / синтетична тканина з мембраною. Якщо ж можливо розтягнення чи падіння каміння та гострих і важких предметів – краще обрати взуття з повністю шкіряним чи замшевим верхом.
На морози і сніг обирайте трекінгові черевики з утепленням та мембраною.
Доволі часто трекінгове взуття використовують, як тактичне взуття для військових, поліції, нацгвардії тощо. Це виправдано, адже трекінгове взуття може витримати майже всі завдання, які виконують співробітники. Але обираючи трекінгове взуття для військових, треба уважно проаналізувати, в яких саме умовах буде використовуватись це взуття. Адже тактичні завдання можуть бути доволі різними і те взуття що підходить для одного завдання може не підійти для іншого.